Praca zdalna – jak na nas wpływa?

W ostatnich latach w powodu pandemii Covid-19 bardzo popularna stała się praca zdalna. Mimo tego, że pandemia została już oficjalnie odwołana, większość firm wprowadziło tą formę pracy do swojej codzienności. Na pierwszy rzut oka wydaje się to całkiem przystępny rodzaj pracy, jednak ma to zarówno swoje plusy i minusy.

Jak na nas wpływa praca zdalna?

Niewątpliwie zaletą pracy zdalnej jest to, że możemy pracować z domu, dzięki czemu oszczędzamy czas, który przeznaczylibyśmy na przygotowanie się i sam dojazd. Pozwala nam to również zaoszczędzić pieniądze, które wydalibyśmy na paliwo lub komunikację miejską. Jesteśmy także bardziej wypoczęci, dzięki czemu nasza praca jest efektywniejsza. Spędzamy też więcej czasu z innymi domownikami, co wpływa korzystnie na relacje rodzinne. Możemy również pracować w piżamie lub dresie, gdyż w domu nie obowiązuje nas żaden dress code.

Minusy pracy zdalnej

Praca zdalna ma tylko samo korzyści, co wad. Spędzamy bardzo dużo czasu przed komputerem, co wpływa negatywnie na nasz wzrok. Dodatkowo mamy miej kontaktu z współpracownikami. Czas spędzany z ludźmi jest niezwykle ważny, ponieważ wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie i efektywność pracy. Inną wadą jest to, że mamy mniej ruchu, ponieważ nasza pozycja do pracy jest głownie siedząca. Dlatego warto robić sobie przerwy na szybkie ćwiczenia fizyczne lub rozciąganie. Stajemy się także bardziej leniwi, gdyż nie musimy wychodzić z domu, a co za tym idzie szykować się do wyjścia. Człowiek bardzo szybko przyzwyczaja się do takiego trybu pracy, przez co trudniej mu później wrócić do tradycyjnej formy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *